O masážích

Co je to masáž?

Masáž je terapií, kterou se mohou, pomocí odborných masérových hmatů na svaly a tkáně, léčit zranění, zmírňovat bolest a stres, zlepšovat krevní oběh a uvolňovat napětí. Masáž je nejstarší formou terapie.

Čínský rukopis z roku 2700 před naším letopočtem doporučuje každé ráno provádět automasáž "proti nachlazení, pro udržení vláčnosti orgánů a jako prevence proti zdravotním potížím". Podstatně mladší je švédská masáž, kterou kolem roku 1830 popsal Per Henrik Ling a který se v západních kulturách považuje za základní formu masáže, "klasickou" masáž.

Existuje přes stovka různých druhů masáží vycházejících z různých kulturních základů. Jednotlivé druhy masáží se vzájemně prolínají. Je to díky svébytnosti masérů, kteří se postupem své praxe vyvíjejí, studují různé masážní techniky, či terapeutické metody, jejichž pochopení vnáší osobitost do pojetí masáže masérem.

Rozdělení masáží dle charakteru techniky

  • Plošné masáže- používají techniky tření nebo posunu tkáně po spodních vrstvách.

(Švédská masáž (klasická), reflexní masáž, aroma masáž, lymfatická masáž, bowenova terapie, medová masáž, lomi lomi, vodní masáž, ajurvédská masáž.)

  • Tlakové, bodové a liniové masáže- zde se používá tlak prstů a jiných částí těla

(Akupresura, reflexologie, thajská masáž, japonská masáž shiatsu, rolfing, kraniosakrální terapie, masáž horkými kameny, sázení baněk (baňkování), moxování - požehování, Dornova metoda - manuální terapie, pro korekci kloubů a obratlů.)